18. decembra 2018

 
 
 JEDINEČNÁ ARCHITEKTÚRA DREVOSTAVIEB...
Drevostavby okrem konštrukčných, energetických, ekologických... výhod ponúkajú aj iný, estetickejší rozmer. V poslednej dobe sú to práve stavby na báze dreva, ktoré sú nositeľmi dovodobých architektonických trendov. Drevo má vynikajúce stavebno-mechanické vlastnosti a z toho vyplývajúce široké možnosti v konštrukčných riešeniach. Vďaka týmto atribútom sa dokážu drevené konštrukcie prispôsobiť i náročým architektonickým riešeniam.
Okrem jeho konštrukčného využitia preniká drevo čoraz častejšie aj do interiéru a exteriéru stavieb. Tradičné omietkové materiály nahrádzajú časti, celky či kompletne riešené fasády domov z drevených prvkov.
   
   
Trendové sú exotické dreviny ( bangkirai, massaranduba, ipe, cumaru, ceder…) ale aj európske v zastúpení červeného smreku, agátu… Pozornosť pútajú tiež kombinácie drevených obkladov s rôznorodými veľkoformátovými doskami na báze cemento-vlákna, drevovlákna. Široká paleta farieb, povrchových úprav, tvarových profilov fasádnych materiálov ponúka architektonicky zaujímavé riešenia.  
Mnohé zo spomínaných materiálov boli využité pri riešeniach našich realizácií a v zástavbe okolitých „tradičných“ stavieb sú na prvý pohľad neprehliadnuteľné a esteticky príťažlivé objekty.