18. decembra 2018

Čo je pasívny dom?

Predstavte si dom, ktorý vám príjemnú klímu a čerstvý vzduch v interiéri zabezpečí za zlomok obvyklých nákladov – na vykurovanie mu stačí desatina energie, ktorú si vyžadujú bežné domy. Utópia? Vôbec nie, takéto domy sa v okolitých krajinách bežne stavajú, staviame ich aj u nás a môžete ich mať aj vy.

Energeticky pasívny dom (EPD) zabezpečuje príjemnú tepelnú pohodu v zime i v lete a čerstvý, čistý vzduch v interiéri za veľmi nízke prevádzkové náklady. Je ohľaduplný voči životnému prostrediu a vzhľadom k povinnej energetickej certifikácii budov má pri predaji vyššiu hodnotu. Vyššie investičné nároky takéhoto domu vyváži kvalita bývania a vráti ich úspora nákladov pri jeho užívaní. (zdroj IEPD)

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EÚ „o energetickej hospodárnosti budov“ zaväzuje členské štáty od 31.12.2020 k výstavbe nových budov s takmer nulovou spotrebou energie. Čo znamená veľmi vysokú energetickú hospodárnosť stavby, kde by sa nulové resp. malé množstvo energie malo pokryť energiou z obnoviteľných zdrojov priamo na mieste alebo v blízkosti budovy. Naše pasívne stavby spĺňajú túto legislatívnu požiadavku už s predstihom a skôr či neskôr sa tento systém výstavby stane štandardom aj na Slovensku.

PASÍVNY DOM = kvalitnejšie bývanie a úspornejšia prevádzka. Navštívne naše referenčné pasívne drevostavby a príďte sa sami presvedčiť na vlastné oči. Obyvatelia našich pasívnych drevostavieb sa s vami radi podelia o svoje osobné skúsenosti z bývania a úživania drevostavieb.