Dom pod Viničným vrchom

2016

realizácia

161,95 m2

zastavaná plocha

130,35 m2

úžitková plocha

14 kWh/m2a

merná potreba tepla

Mesto realizácie: Pod Viničným vrchom

Autor projektu: Ing. arch. Janka Ješková, PhD.

Dom z dreva, hliny a skla vznikol na pozemku staršieho hospodárstva, na veľkorysej parcele s krásnym výhľadom. Klienti si toto miesto vybrali nielen pre svoje bývanie, ale aj prácu. V ich prvých predstavách o obytnej časti rezonovali najmä: veľké okno, drevený podhľad a pec.

Navrhli sme jednoduchú stavbu, v ktorej sú na spoločnej fasáde vstup do domu a výstup na terasu. Oba prepojené vonkajšou pobytovou plochou a zároveň čiastočne oddelené vysunutou hmotou kuchyne. Oddych, práce spojené so záhradou či prijímanie návštev sa tak odohrávajú na jednej strane domu a ich vzájomné oddelenie alebo prepojenie sa dá meniť zatienením okien, dopĺňaním voľných polí pergoly, umiestnením zelene alebo presunutím vonkajšieho sedenia. Zámerom klientov bolo stavať rýchlo, kvalitne a zdravo. Z tejto kombinácie prianí nám konštrukčne a materiálovo vyšli CLT panely, drevo-hliníkové okná, fúkaná celulóza, vnútorné hlinené omietky, priečky z nepálenej tehly, drevené podlahy a podhľady.

Kuchyňa, ktorej hmota má dôležitú oddeľujúcu funkciu pre exteriér, je ústredným priestorom aj v interiéri. Jej pozíciu potvrdzuje panoramatické okno a v ňom vložená kuchynská linka so vstavanou lavicou. Jedálenský stôl je v strede, pec oproti oknu. Každý prvok má svoje premyslené miesto aj vďaka prepojeniu projektu stavby a projektu interiéru. Pri oboch bol pre nás dôležitý detail, súvislosti a viacfunkčnosť prvkov, ale aj ponechanie priestoru pre dopĺňanie a oživovanie domu jeho obyvateľmi.

Hlavnou myšlienkou pri projekcii a výstavbe bolo v čo najväčšej miere použiť ekologické, prírode blízke materiály.

Text: autorka projektu
Fotografie: Milan Hutera

Poskytnuté služby

  • realizačná dokumentácia
  • výroba a montáž stavby do štádia holodomu
  • zabezpečenie CLT konštrukcií

Použité materiály

  • nosná CLT konštrukcia (lokálne pohľadová kvalita)
  • izolácia z celulózy v stenách a streche
  • drevovláknité izolácie
  • lokálne priečky z nepálenej tehly
  • obklad stropu z biodosky (alternatíva CLT)
  • drevo-hliníkové okenné konštrukcie

Máte záujem o podobný projekt?

Zanechajte nám odkaz a ozveme sa vám čo najskôr: