2017
realizácia70,65 m2
zastavaná plocha94,11 m2
úžitková plocha54 kWh/m2a
merná potreba teplaMesto realizácie: Záhorská Bystrica
Originálnu drevostavbu v Záhorskej Bystrici navrhol sám majiteľ, ktorý je architektom. Projekt nízkoenergetickej drevostavby, ktorú si zapamätáte na prvý pohľad, má už viac ako 5 rokov, no majitelia sa do nej nasťahovali až v septembri 2019. Neťažil ich problém s bývaním a okrem toho si dali záležať na výbere realizátora. „Naše požiadavky sa nám nezdali nadštandardné, preto sme boli prekvapení, aké problematické je nájsť stavebnú firmu, s ktorou ste na rovnakej vlnovej dĺžke. Nechceli sme sa len tak pustiť do stavby domu, v ktorom budeme bývať celý život,“
hovorí architekt Miro.
Stavať sa začalo v novembri 2017 a na jar 2019 bola stavba odovzdaná. Ako vysvetľuje architekt, bola v princípe hotová za rok a určite by sa to dalo stihnúť aj skôr, ale keďže nemali naponáhlo, všetko realizovali pozvoľna a netlačili na termíny. V septembri 2019 sa do domu presťahovali z bytového domu v centre Bratislavy a rozdiel je podľa nich úžasný. „Sme mestské typy, nie sme žiadni farmári, ale toto bývanie si užívame a nedáme naň dopustiť,“ vysvetľuje architekt. Užili si ho hlavne v období lockdownu v prvej vlne pandémie. „Mali sme home office a užívali sme si našu terasu a slnečné počasie, opálili sme sa a vyzerali sme, akoby sme boli na dovolenke,“ dodáva architekt.
K drevostavbám mali pozitívny vzťah už od začiatku. Vybrali si ju zámerne, jedným z dôvodov boli použité ekologické materiály. Atypickým a zároveň najnáročnejším riešením bola konštrukcia strechy.
V interiéri sú netradične priznané niektoré časti konštrukcií, napríklad oceľový nosník. Neštandardné sú tiež úpravy vnútorných povrchov stien. Na niektorých miestach je namiesto sadrokartónu použitá smreková biodoska. Zaujala by vás aj veľmi pekná podlaha z prírodného linolea (marmolea).
Majitelia v dome bývajú už rok, majú teda celoročnú skúsenosť. „V lete je v dome príjemne aj bez klimatizácie a na budúce leto to bude ešte lepšie, keďže plánujeme na veľkom kruhovom okne, ktoré je na západnej strane, posuvné tieniace panely, ktoré budú plniť funkciu žalúzií,“ hovorí architekt. Ako ďalej dodáva, v zime kúria na minimum a to stačí, konštrukcia teplo naozaj efektívne udrží. Majitelia sú s domom spokojní a o tom, že ho berú ako svoje dieťa, svedčí aj vtipné zhrnutie majiteľky: „Je pekný po mamičke a drevený po oteckovi“...
Zdroj a foto: Knauf Insulation
Poskytnuté služby
- Realizačná dokumentácia
- Prípojky inžinierskych sietí
- Realizácia základovej konštrukcie
- Výroba a montáž stavby do štádia holodomu
Použité materiály
- nosná KVH konštrukcia
- minerálna izolácia v stenách a streche
- difúzna omietka/odvetraný smrekovcový obklad
- obklad vnútorných povrchov z biodosky (alternatíva CLT)
- podlaha z prírodného linolea (marmolea)
Máte záujem o podobný projekt?
Zanechajte nám odkaz a ozveme sa vám čo najskôr: