Konštrukcia
Výber kvalitných materiálov je základom pre zdravé vnútorné prostredie stavby
Z čoho stavať?
Základom je samozrejme drevo, no široká ponuka materiálov spôsobí hlavybôľ nejednému stavebníkovi. Sme skôr zástancami prírodných materiálov, trh ponúka rôzne produkty v pomere kvalita/cena. Pomôžeme vám zorientovať sa pri výbere toho správneho materiálu, či už sa rozhodnete pre sendvičovú konštrukciu z KVH hranolov, alebo pohľadový CLT panel.
Tepelno - technické vlastnosti stavieb
Novodobé trendy v smerovaní spoločnosti sú spojené s neustále rastúcimi nákladmi na energiu. Ustrážiť si jej rozumnú spotrebu je prioritou mnohých obyvateľov nielen rodinných domov. Potreba šetrenia energie naberá neustále na vážnosti a s jej rastúcou spotrebou sa dostávajú čoraz častejšie do povedomia nízkoenergetické resp. pasívne stavby.
Väčšinu spotrebovanej energie v dome predstavuje energia na vykurovanie (cca 80% pri súčasných novostavbách). Aj z tohto dôvodu pribúda stavebníkov, ktorí sa rozhodujú pre výstavbu energeticky efektívnych stavieb.
Investíciou do našej produkcie drevostavieb získate nielen výrazne nižšiu spotrebu energie voči súčasnej výstavbe, ale tiež zdravé vnútorné prostredie vďaka certifikovaným a ekologickým materiálom pri zabezpečení čerstvého vzduchu z riadeného vetrania.
Nízkoenergetický alebo pasívny?
V posledných rokoch sa často stretávame s pojmami nízkoenergetický a pasívny dom. Slovenská legislatíva tieto pojmy vymedzuje odlišne. Kvôli prehľadnosti uvádzame v tabuľke nižšie špecifikáciu stavieb na základe ročnej potreby tepla na zabezpečenie tepelnej pohody.
Energetická potreba tepla na vykurovanie sa v nízkoenergetickom dome pohybuje od 15-50 kWh/m 2 za rok. Dosiahnuť nízkoenergetický štandard sa dá z mnohých konštrukčných materiálov, od tehál, cez betón až po drevo. Vzhľadom na to, že hovoríme nielen o nízkoenergetických ale aj o ekologických stavbách preferujú sa obnoviteľné materiály, ktoré nezaťažujú životné prostredie a vytvárajú zdravú vnútornú klímu. Drevo je snáď najpoužívanejším materiálom pri stavbe nízkoenergetického domu, má ľahkú dostupnosť a je obnoviteľným zdrojom.
Od 1. januára 2020 vstúpi do platnosti legislatívne nariadenie, ktoré má zabezpečiť zníženie energetickej hospodárnosti budov. V praxi to bude znamenať, že všetky rodinné domy budú musieť spĺňať požiadavky pasívnej stavby resp. stavby s takmer nulovou spotrebou energie. Energetická potreba tepla na vykurovanie sa v takýchto domoch pohybuje od 20-0 kWh/m 2 za rok.
Požiadavky pre dosiahnutie pasívneho štandardu:
- Vysoká kvalita projektovej a realizačnej pripravenosti
- Využitie slnečnej energie vhodným osadením pasívneho domu na stavebnej parcele. Dôležitá je tiež orientácia obytných miestností voči južnej svetovej strane, pre využitie slnečných tepelných ziskov hlavne v zimnom období kedy dokáže takto získaná energia pokryť až tretinu potreby tepla v pasívnom dome.
- Vhodne navrhnutá skladba obvodovej steny, súčiniteľ prestupu tepla U ≤ 0,15 W.m -2 .K -1 . Dôležitá je tiež vzduchotesnosť stavby, ktorá sa dá jednoducho preveriť „Blow-door“ testom, tzv. testom vzduchotesnosti.
- Kvalitné výplne stavebných otvorov - trojsklá. Okná a dvere musia byť dostatočne tesné a súčiniteľ prestupu tepla nemá prekročiť hodnotu Uw ≤ 0,8 W.m-2.K-1, pri energetickej priepustnosti solárneho žiarenia g ≥ 0,5
- Riadené vetranie so spätným získavaním tepla je pri tomto type stavieb nutnosťou. Okrem čerstvého vzduchu, ktorý sa takto privádza do interiéru možno rekuperáciou tepla ustrážiť až 80% tepla z vetraného vzduchu a eliminovať tak tepelné straty vetraním hlavne v zimnom období.
Výhody pasívneho domu od DREVSTAV SLOVAKIA:
Výstavbu pasívnych domov realizujeme už od roku 2009. Do procesu projektovania, výroby a montáže vám prinášame skúsenosti preverené praxou.
- Zabezpečíme vysokú kvalitu projektovej pripravenosti
- Zdravé vnútorné prostredie vďaka využitiu certifikovaných a ekologických materiálov v konštrukcii drevostavby
- Vzhľadom k povinnej energetickej certifikácii budov má stavba pri predaji vyššiu trhovú hodnotu
- Priaznivejší vplyv na životné prostredie z dôvodu nižšej produkcie emisií do ovzdužia
- Garantujeme vzduchotesnosť objektu overením „Blow-door“ testom
- PASÍVNY DOM = kvalitnejšie bývanie a rozhodne úspornejšia prevádzka
Rámová konštrukcia
Vlastnú výrobu drevostavieb zabezpečujeme už dve desaťročia. Skúsenosť preverená časom nám priniesla detailné poznanie materiálov a efektívnosť výrobných procesov. Benefity z toho planúce prinášame našim zákazníkom už od prípravy projektu, cez výrobný proces až po samotnú montáž a dokončenie stavby.
Základný výrobný prvok v našej produkcii je rámová nosná konštrukcia, ktorá je tvorená stavebným KVH hranolom. Ide o masívne drevo, stavebné rezivo z ihličnanov – prevažne smreku. Do procesu výroby sa dostáva už sušené, hobľované a cinkovým spojom nadpájané. Kontrolovaná vlhkosť ±15% reziva eliminuje následné neželané tvarové zmeny v zabudovanej konštrukcii (pnutie, praskanie finálnych povrchov atď.). KVH rezivo je možné vyhotoviť okrem konštrukčnej kvality aj v pohľadovej (priznané stavebné časti v interiéri a exteriéri). Výrobky KVH sú certifikované, ich prednosť je predovšetkým v stabilite, estetike a bez prítomnosti drevoškodcov.
Najčastejšie používané KVH hranoly sú v priereze 60/120, 60/140, 60/160mm ... Detaily certifikovaných stavebných konštrukcií uvádzame v nasledovnom popise. Hrúbky jednotlivých izolácií ako aj ich rôznorodosť je možné variovať na základe požiadavky zákazníka.
Základné typy konštrukcií:
CLT konštrukcia
Konštrukcia tohto typu predstavuje najnovší trend vo vývoji stavebných materiálov pre výstavbu drevostavieb. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou, stabilitou a presným vyhotovením detailov. Ide o panelový systém typu CLT (Cross Laminated Timber) z masívnych drevených prvkov. Povrch týchto dosiek môže byť brúsený v tzv. pohľadovej kvalite, v prípade priznania v interiéri. Nepohľadové povrchy sa dodatočne obkladajú (sadrokartón, omietky, obklady, tapety a pod.).
Výhodami tohto systému je vyspelosť výrobného procesu, vďaka ktorému sa eliminujú chyby a zvyšuje kvalitu hotových stavieb. K ďalším pozitívam patrí rýchlosť výstavby, dobrá vzduchotesnosť, difúzna otvorenosť, fázový posun, požiarna odolnosť atď. Svojich priaznivcov si táto konštrukcia nachádza aj u vyznávačov prirodzenej krásy dreva, ktorú je možné celoplošne „priznať“ v interiéri. Detaily konštrukcií vo vyhotovení s kontaktným zatepľovacím systémom v omietke alebo v odvetranej fasáde s dreveným obkladom uvádzame nižšie.